Nezinu, ar ko sākt!
Šī sadaļa ir veidota, lai palīdzētu noskaidrot, ar ko sākt savas karjeras iespēju un attīstības izpēti. Lai aizpildītu šo sadaļu, iesakām Tev aptaujas tekstu izdrukāt.
Izlasi katru no apgalvojumiem un atzīmē, vai tie šobrīd uz Tevi attiecas („jā") vai neattiecas („nē").
1. daļa - sevis izzināšana
1. Es apzinos lielāko daļu savas personības stipro un vājo pušu.
2. Es varu nosaukt vismaz 5 savas darba prasmes un spējas.
3. Es apzinos vērtības, kas man darbā ir svarīgas.
4. Es skaidri apzinos savas intereses.
5. Es zinu, kādai darba videi es dodu priekšroku.
2. daļa - karjeras iespēju izpēte
6. Es varu nosaukt vismaz 3 man atbilstošas darbības nozares un vismaz 5 man piemērotas darba vietas.
7. Es varu minēt vismaz 5 darba devējus, kuri varētu pieņemt darbā darbinieku ar manu kvalifikāciju.
8. Es labi zinu, kādi darba pienākumi un darba saturs ir tiem cilvēkiem, kuri strādā man interesējošajā profesijā.
9. Esmu runājis ar vismaz 3 cilvēkiem, kuri strādā man interesējošajā profesijā.
10. Es zinu 3 vai vairāk avotu, kur es varu iegūt informāciju par iespējamajām darba vietām, kur es gribētu strādāt.
3. daļa - lēmumu pieņemšana
11. Esmu pieņēmis (-usi) lēmumu par to, kā tālāk attīstīt un pilnveidot savu karjeru.
12. Es zinu, kā novērtēt to, vai noteikta profesija, amats un darbavieta ir man atbilstoša.
13. Esmu pārliecināts (-a), ka esmu izvēlējies (-usies) man atbilstošu karjeras jomu.
14. Es ik pēc laika atkārtoti izvērtēju savu karjeru un tajā izvirzītos mērķus.
15. Es apzinos, ka nākotnē varēšu izlemt mainīt savu izvēlēto karjeras virzienu, ja es to vēlēšos.
4. daļa - darba meklēšana un sevis prezentēšana
16. Es labi orientējos darba piedāvājumu klāstā un spēju izdarīt izvēli par labu kādai darba vietai.
17. Es varu pamatot to, kāpēc esmu ieinteresēts (-a) strādāt noteiktā darba vietā un kāpēc es būtu piemērots šim darbam.
18. Es esmu sagatavojis standartiem atbilstošu CV un protu uzrakstīt noteiktai darba vietai piemērotu motivācijas vēstuli.
19. Es zinu, kādi ir jautājumi, kurus darba devējs varētu man uzdot darba intervijā, un domāju, ka esmu gatavs uz tiem atbildēt.
20. Man ir padomā vairāki cilvēki, kuri varētu man palīdzēt darba meklēšanā.
Datu interpretācija
Ideālā variantā uz visiem apgalvojumiem ir atbildēts ar apstiprinājumu („jā"). Tas liecina par augstu personīgās kompetences līmeni karjeras attīstībā. Tomēr, izpildot šo sadaļu, var izrādīties, ka jums ir nepieciešama papildu informācija, lai gūtu pilnīgu pārliecību par saviem karjeras mērķiem.
Ja kādā daļā no 5 apgalvojumiem esi ieguvis mazāk par 3 apstiprinošām atbildēm, Tev derētu ieskatīties šīs sadaļas aprakstā, rekomendācijās.
Tas nav nekas neparasts, ja vairākās daļās ir mazāk par 3 apstiprinošām atbildēm - tādā gadījumā iesakām Tev vispirms apskatīt tās daļas aprakstu, kurā ir vismazāk apstiprinošo atbilžu.
Sevis izzināšana
Lai varētu pieņemt nozīmīgus lēmumus par karjeras izvēli, ļoti būtiski ir izzināt sevi: izprast savas intereses, vērtības, prasmes, spējas, motivāciju, priekšrocības. Izzinot sevi, Tev būs arī vieglāk atlasīt ar karjeru saistītu informāciju, izvērtējot to, kas der tieši Tev. Šī informācija palīdzēs Tev noskaidrot Tavas karjeras alternatīvas un noderēs dažādos Tavas profesionālās dzīves pārejas posmos.
Karjeras centrs sniedz atbalstu šī jautājuma risināšanā. Tev ir iespēja pieteikties uz konsultāciju, lai tiktos ar karjeras speciālistu. Karjeras speciālists savā darbā izmanto dažādas metodes, lai palīdzētu Tev atbildēt uz svarīgiem jautājumiem par interesēm, motivāciju, vērtībām, resursiem utt.. Konsultācijā Tu vari:
-
iegūt informāciju par dažādiem ar karjeru saistītiem jautājumiem;
-
izpildīt testus, kas palīdzētu Tev labāk apzināt sevi;
-
konsultēties un apspriest testa rezultātus ar speciālistu.
Karjeras iespēju izpēte
Nākamais solis pēc savu prasmju, interešu vai resursu apzināšanas un sev nozīmīgāko vērtību izzināšanas ir karjeras potenciālo iespēju izpēte. Mēs absolventiem iesakām veikt karjeras iespēju izpēti gan akadēmiskajā, gan neakadēmiskajā karjeras sektorā. Kāds no tā ir ieguvums?
-
Visu Tev derīgo karjeras iespēju apzināšana palīdzēs Tev labāk noteikt, kādas prasmes un kāda pieredze Tev vēl ir nepieciešama, lai Tu spētu būt konkurētspējīgs (-a) savā darbā;
-
ir svarīgi, lai katram ir savs rezerves plāns, jo bieži vien ir grūti ielauzties noteiktas darba jomas tirgū, piemēram, ne visi, kurus interesē darbs akadēmiskajā sektorā, spēs sev tur atrast brīvu pilna laika darbu;
-
vairākas studentu absolvētās studiju programmas ir vērstas uz to, lai sagatavotu studējošos tieši akadēmiskajai karjerai, kaut arī daudzi studenti nemaz netiecas darboties akadēmiskajā sektorā. Daži to apzinās, uzsākot studijas, citi - studiju procesā, izzinot sevi, vai arī tikai tad, kad ir jau uzsākuši savu akadēmisko darbu;
-
gan studiju, gan pēcstudiju laikā Tavās prioritātēs - Tavā karjerā, var ieviesties izmaiņas, līdz ar to absolvēšana ir piemērots laiks, lai jau apzinātu savas karjeras iespējas. Tādējādi, ja vēlāk Tavā karjerā ienāks izmaiņas, Tu būsi jau gatavs (-a) - zināsi, kurp virzīties tālāk pa karjeras kāpnēm.
Savu karjeras iespēju izpēti Tu vari veikt gan pats, gan arī konsultējoties ar karjeras speciālistu. Iesakām izskatīt arī Karjeras centra kalendāru - iespējams, tur ir kāds Tev noderīgs seminārs, uz kuru Tu vari pieteikties, lai veicinātu savas karjeras iespēju izpēti.
Lēmumu pieņemšana
Lēmumi attiecībā uz karjeras sfēru var būt ļoti dažādi - šie lēmumi attiecas jau uz devītās klases skolēna izvēli, kur mācīties pēc pamatskolas beigšanas - tehnikumā, vidusskolā, arodskolā, kādā konkrētā vidusskolas novirzienā? Pārejot nākošajā izglītības līmenī, karjeras lēmumi turpinās jau apzinātākā kvalitātē - kur studēt, vai studēt un strādāt, varbūt tikai strādāt? Galvenais jautājums šajā posmā ir savas dzīves profesionālās lomas un identitātes meklēšana, kā arī mācīšanās rīkoties ar savu laiku un finansiālajiem resursiem. Karjeras lēmumu pieņemšana turpinās visu cilvēka dzīvi - kur iet strādāt; vai ir laiks mainīt nodarbošanos un darbu tieši šobrīd; vai ir īstais brīdis prasīt algas pielikumu un profesionālās atbildības paaugstināšanu; vai es varu atļauties nestrādāt? Lēmumu pieņemšana pamatā ir saistīta ar to, kādu Tu iztēlojies savu dzīvi, savu darbu, darba dienu un vidi, kurā Tu vēlētos strādāt. Bez tam lēmumu pieņemšana ir saistīta ar konkrētu mērķu formulēšanu un izvirzīšanu. Lielākoties tas ir laikietilpīgs process, jo ir jāizvērtē daudzi faktori.
Posmā, kad tiek apzināta vēlme pieņemt kādu lēmumu attiecībā uz karjeru, pirmais solis būtu:
noskaidrot, ko Tu zini par sevi un savām iespējām.
Sevis iepazīšanas procesā ir svarīgi apsvērt savas spējas, intereses un vērtības. Tēlaini sakot, ceļojuma laikā, ko dēvē par karjeru, intereses norādīs Tavu došanās virzienu (un ir tas, ko Tev patīk darīt), spējas noteiks Tavu darbam veltīto laiku (un noteiks to, kas Tev padosies), vērtības savukārt pateiks, vai šis ceļojums vispār ir to vērts (tās Tevi motivēs konkrētam darbam, studijām). Šīs zināšanas par sevi palīdzēs Tev atrast un izvēlēties arī tās jomas un vietu, kas Tev derēs vislabāk. Savu iespēju apzināšanā ir vērts arī ieguldīt laiku, lai saprastu, kas tieši Tev būs piemērots - ir vērts gan dažādos veidos pētīt augstskolu piedāvājumu, gan apzināt iespējamos darba devējus, pētīt tās jomas profesijas, kas Tevi varētu interesēt, u.tml.
Nākošais solis ir padomāt par veidu, kā Tu parasti pieņem lēmumus. Svarīgi saprast un apzināties, kā Tu domā, jūties, rīkojies, pieņemot svarīgus un atbildīgus lēmumus dzīvē.
Daži cilvēki lēmumus pieņem vienpersoniski, citiem ir svarīgi sarunāties un konsultēties, kāds lēmumus pieņem spontāni un intuitīvi, citam svarīgs ir ilgs domāšanas process.
Ja Tev jau iepriekš ir bijusi pieredze par kādu veiksmīgi pieņemtu lēmumu, tad vērtīgi būtu saprast, kas Tev ir palīdzējis šajā procesā. Ja šis ir pirmais lēmums attiecībā uz karjeru Tavā dzīvē, iespējams, Tev palīdzēs šī shēma:
Tikai Tu pats (-i) zini, kādu darbu Tu vēlētos veikt un kādā darba vidē Tu justos labi. Lai Tev būtu vieglāk pieņemt savu lēmumu, iesakām Tev, izmantojot iztēli, padomāt par šādām lietām:
-
Kādu Tu iztēlojies savu ideālo darba dienu - pienākumus, darba veidu, grafiku, attiecības ar kolēģiem?
-
Kādu Tu iztēlojies savu darba vidi un apstākļus?
-
Kas Tevi motivē strādāt konkrētā darba vietā?
-
Kādu atalgojumu Tu sev vēlies?
Darba meklēšana un sevis prezentēšana
Kad būsi pieņēmis lēmumu un izvirzījis mērķus turpmākajai savas karjeras attīstībai, nākamais solis ir atrast darbu, kurā Tu varētu īstenot savus plānus. Ir svarīgi, lai Tu izvēlētos efektīvu veidu, kā atrast piemērotu darbu. Šim nolūkam Tev noderēs Karjeras centra resursu bibliotēka, kurā ir apkopota informācija par darba meklēšanas veidiem un norādītas saites ar mājas lapu adresēm, kurās tiek publicēti darba sludinājumi.
Karjeras ceļveža sadaļā vari atrast arī informāciju, kas palīdzēs Tev, rakstot darba devējam savu CV, motivācijas vēstuli, kā arī iegūt atziņas par sevis prezentēšanu darba devējam. Atceries, ka Tu darba devējam sāc sevi prezentēt jau tajā brīdī, kad Tu nosūti savu motivācijas vēstuli / CV vai kad pirmo reizi runā ar darba devēju / viņa pārstāvi pa tālruni, saņemot aicinājumu uz darba interviju. Esi vērīgs (-a) un precīzs (-a)!
Vairāk informācijas šeit: https://www.karjera.lu.lv/3/